Sport

Irina Rîngaci s-a calificat pentru Jocurile Olimpice de la Paris

Toate drumurile duc la Paris! Luptătoarea Irina Rîngaci s-a calificat și ea pentru Jocurile Olimpice de vară de anul viitor, transmite Moldova1.

Moldoveanca a obținut dreptul de a participa la cel mai important eveniment sportiv din lume după ce a cucerit medalia de bronz la Campionatele Mondiale de la Belgrad, în Serbia. Irina a concurat în categoria de greutate de până la 68 de kilograme și a învins-o în lupta pentru prestigioasa distincție pe nipona Ami Ișiy.

Astfel, Irina Rîngaci și-a completat palmaresul cu încă o medalie de bronz la Mondialele de senioare. Acum un an ea, la fel, s-a clasat pe locul 3, iar în 2021 a devenit campioană mondială.

Rîngaci s-a calificat pentru prima dată la Olimpiadă. Irina este a doua luptătoare din Republica Moldova care a obținut dreptul de a evolua la Jocurile Olimpice din 2024. Mai devreme și Anastasia Nichita s-a calificat pentru marele eveniment sportiv de la Paris, după ce a devenit vice-campioană mondială.