Sport

Naționala României s-a calificat la Euro 2024

Echipa națională de fotbal a României și-a asigurat un loc la turneul final al Campionatului European din 2024. „Tricolorii” au învins selecționata Israelului cu 2-1 în penultimul meci din preliminarii.

Meciul jucat pe teren neutru, la Felcsut, în Ungaria, a început dezastruos pentru România. Eran Zahavi a deschis scorul în minutul 2. Totuși, „tricolorii” au egalat repede. George Pușcaș a marcat în minutul 10. Golul victoriei a fost înscris de trupa lui Edward Iordănescu după pauză. Ianis Hagi a dat lovitura în minutul 63.

România a jucat în inferioritate numerică din minutul 85. Valentin Mihăilă a fost eliminat pentru un fault dur.

Astfel, echipa națională a României va evolua la un turneu final după o pauză de 8 ani. Ultima dată, „tricolorii” au jucat la Campionatul European din 2016.

Reamintim că Euro 2024 va fi transmis în direct și în exclusivitate de postul public de televiziune Moldova 1.