Social

Peste 11.000 de persoane angajate de la începutul anului 2026, prin intermediul ANOFM

Peste 11.000 de persoane aflate în căutarea unui loc de muncă au fost angajate, de la începutul anului, prin intermediul subdiviziunilor teritoriale ale Agenției Naționale pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM). Potrivit datelor instituției, numărul reprezintă 11% din ținta de 100.000 de persoane pe care autoritățile și-au propus să le integreze pe piața muncii până în anul 2030.

Potrivit datelor oficiale, din totalul persoanelor angajate, 3.417 erau șomeri, ceea ce reprezintă 31.1%. Totodată, 4.537 sunt femei, 2.079 de persoane au vârsta de 55 de ani și peste, iar 190 de persoane sunt cu dizabilități.

Pe domenii de activitate, cei mai mulți angajați, respectiv 38.8%, au fost încadrați în activități de servicii colective, sociale și personale. Domeniului agricultură îi revin 14.9% dintre persoanele plasate în câmpul muncii, în timp ce comerțul cu ridicata și cu amănuntul a înregistrat 14.2%.

Industria a angajat 8.1% dintre beneficiari, construcțiile 5.6%, iar administrația publică 5.2%. În sănătate și asistență socială au fost încadrați 3.9% dintre persoane, învățământul a atras 2.7%, iar transporturile, depozitarea și comunicațiile au însumat 2.2% din total.

Amintim că, la începutul lunii martie, Ministerul Muncii și Protecției Sociale a lansat campania „Conectăm oamenii cu oportunitățile” și a anunțat că va sprijini, până în 2030, angajarea a peste 100.000 de persoane pe piața muncii, cu accent pe tineri, femei și persoane vulnerabile.

Potrivit autorităților, anul 2025 „a fost un an al rezultatelor remarcabile”, fiind înregistrate 20.000 de angajări, cu 20% mai mult față de 2024.

Pentru anul curent, obiectivul este și mai ambițios: Ministerul Muncii și Protecției Sociale, în comun cu subdiviziunile teritoriale ale ANOFM, și-au propus să ajute 25.000 de persoane din Republica Moldova să-și găsească un loc de muncă.

CITIȚI ȘI:

Ana Cebotari

Ana Cebotari

Autor

Citește mai mult