Sport

Țimafei Șarkouski a plecat de la Zimbru Chișinău

O nouă plecare de la Zimbru Chișinău! Clubul din capitală a anunțat despărțirea de încă un fotbalist. Este vorba despre mijlocașul ofesniv Țimafei Șarkouski. Jucătorul de 22 de ani a evoluat la Zimbru din vara anului 2025. Timp de un an, Șarkouski a jucat în 35 de meciuri oficial în care a marcat 7 goluri și a oferit 5 pase decisive. El este al doilea jucător din Belarus care a plecat de la Zimbru după Denis Kazlouski, golgheterul ediției precedente a campionatului, cu 15 goluri marcate.

În această vară de la clubul din capitală a mai plecat și Vladimir Fratea, care a semnat cu Sheriff Tiraspol.

Totodată, Zimbru l-a transferat pe Eugeniu Cociuc de la CSF Bălți, iar noul antrenor a devenit ucraineanul Oleksandr Poklonski.

„Galben-verzii” vor debuta în noua ediție a campionatului sâmbătă, 27 iunie, În prima etapă, formația chișinăuiană va juca în deplasare cu Milsami Orhei.

Alexandru Rusu

Alexandru Rusu

Autor

Citește mai mult