Social

Schimbări în sistemul asistenței medicale primare: „Amalgamarea centrelor de sănătate nu înseamnă închiderea acestora”

Moldova Europeană
Sursa: Moldova Europeană

Amalgamarea centrelor de sănătate din localități nu presupune închiderea acestora, ci reorganizarea și eficientizarea modului în care sunt gestionate serviciile medicale, astfel încât să fie mai bine coordonate, iar medicii să ajungă mai frecvent la pacienți. Noile reglementări în domeniul asistenței medicale primare au fost prezentate miercuri, 24 iunie, de către Ministerul Sănătății.

Un aspect foarte important al acestui ordin este că nu prevede închiderea instituțiilor medicale și nu limitează accesul populației la servicii. Instituțiile de asistență medicală primară, centrele de sănătate și oficiile medicilor de familie își continuă activitatea în localități. Eventualele modificări administrative vizează exclusiv eficientizarea organizării serviciilor și îmbunătățirea managementului acestora, au declarat reprezentanții ministerului la un briefing de presă.

Un exemplu în acest sens este raionului Orhei, unde procesul de reorganizare este deja în desfășurare. Nouă centre de sănătate au fost absorbite de Centrul de sănătate nr. 1 din raion, iar rețeaua deservește în prezent aproximativ 83.000 de locuitori, prin intermediul a 32 de oficii ale medicilor de familie și 16 oficii de sănătate.

„Nu a avut de pierdut nimeni, nici personalul medical, nici personalul auxiliar. Toți sunt în serviciu. Pacientul a avut doar de câștigat. Acum, medicul de familie se prezintă cel puțin de două ori pe săptămână în oficii. Pentru investigațiile de laborator pacientul nu mai trebuie să se prezinte la raion. Sângele se prelevează pe loc și, cu mașina de serviciu, care este dotată cu frigider, este transportat la centrul raional, iar a doua zi sunt prezentate rezultatele”, a declarat Iurie Lupacescu, reprezentant al Centrului de sănătate din Orhei.

Pacienții vor beneficia în continuare de acces gratuit la serviciile medicului de familie, medicului pediatru și ale medicului obstetrician-ginecolog. De asemenea, va fi menținut accesul la serviciile medicului ftiziopneumolog și ale psihiatrului. Totodată, vor fi introduse vizite obligatorii la domiciliu pentru femeile însărcinate, copii și persoanele cu dizabilități severe.

Ministrul Sănătății, Emil Ceban, a venit cu precizări privind reforma asistenței medicale primare și procesul de amalgamare a centrelor de sănătate din localități, în contextul îngrijorărilor apărute în spațiul public cu privire la posibila închidere a unor instituții medicale din sate.

„Vă anunț că nu se închide absolut niciun oficiu al medicilor de familie. Din contra, s-a lucrat la optimizare, la disciplină, la control, la aducerea medicului cât mai aproape la pacienți, la eficientizarea activității asistenței medicale primare”, a precizat ministrul după ședința Guvernului din 24 iunie.

Ministerul Sănătății susține că reforma urmărește utilizarea mai eficientă a resurselor, consolidarea echipelor medicale locale și alinierea sistemului medical din Republica Moldova la standardele Uniunii Europene.

CITIȚI ȘI:

Nicoleta Borodin

Nicoleta Borodin

Autor

Citește mai mult