Un camion a luat foc pe traseu: Două automobile s-au ciocnit în fumul dens

Două automobile s-au ciocnit pe traseul R6, în apropierea satului Mihailovca din raionul Sângerei, după ce șoferii au ignorat restricțiile de circulație impuse în urma unui incendiu izbucnit la un autocamion care transporta combustibil, pe același drum. Trei persoane au fost transportate la spital.
Incendiul s-a produs în după-amiaza zilei de 24 iunie, după ce cisterna unui autocamion care transporta aproximativ 30.5 tone de motorină a luat foc în timpul deplasării.
Apelul la Serviciul 112 a fost recepționat la ora 13:16, iar la fața locului au intervenit patru echipe de pompieri și salvatori. Aceștia au reușit să localizeze incendiul la ora 13:48 și să îl lichideze complet la ora 14:07.
În urma incendiului, caroseria cisternei a fost distrusă în totalitate. Totuși, pompierii au reușit să salveze capul tractor și întreaga încărcătură de motorină, evitând producerea unor scurgeri de combustibil și prevenind o situație de urgență de proporții.
Din cauza fumului dens, traficul pe sectorul de drum a fost restricționat. Cu toate acestea, doi conducători auto au încercat să traverseze zona afectată, iar automobilele pe care le conduceau s-au ciocnit.
În urma impactului, trei persoane au suferit traumatisme ușoare și au fost transportate de echipajele medicale la Spitalul Raional Sângerei pentru investigații.
Șoferul autocamionului nu a fost rănit.
La fața locului, angajații Inspectoratului General pentru Situații de Urgență au asigurat măsurile de prevenire a incendiilor, inclusiv deconectarea bornelor acumulatoarelor ale autovehiculelor implicate în accident.
Circulația în zonă a fost restricționată pe durata intervenției, iar specialiștii urmează să stabilească toate circumstanțele și cauza producerii incendiului.
CITIȚI ȘI: