Securitatea energetică, restabilită: Autoritățile anulează măsurile speciale instituite în luna aprilie

Centrul Național de Management al Crizelor (CNMC) anunță sistarea stării de alertă în sectorul energetic, instituită la 25 aprilie pentru o perioadă de 60 de zile. Potrivit instituției, la ora actuală, nu mai există necesitatea prelungirii acesteia.
„În prezent, situația din sectorul energetic este supravegheată în regim continuu de autoritățile competente, conform atribuțiilor stabilite de legislația în vigoare”, se arată în comunicatul CNMC.
Drept urmare a acestei decizii, va fi elaborat un raport privind măsurile aplicate și impactul acestora. Documentul va fi publicat pe pagina oficială a Centrului Național de Management al Crizelor.
Pe durata stării de alertă, instituțiile responsabile au monitorizat evoluțiile din sectorul energetic, au gestionat riscurile identificate și au implementat măsurile necesare pentru menținerea securității aprovizionării cu resurse energetice și a funcționării stabile a infrastructurii critice, contribuind astfel la stabilizarea situației din sector.
Amintim că autoritățile au declarat stare de urgență la nivel național în sectorul energetic începând cu 4 martie. Ulterior, pe 25 aprilie, aceasta a fost înlocuită cu starea de alertă, pentru o perioadă de 60 de zile.
Deciziile au fost luate pe fondul constrângerilor logistice internaționale care afectează aprovizionarea cu resurse energetice, ca urmare a conflictului din Orientul Mijlociu și a perturbării traversărilor prin Strâmtoarea Ormuz.
CITIȚI ȘI: