Un polițist de la „Fulger”, rănit după o împușcătură accidentală produsă în sediul instituției

Un angajat al Brigăzii de poliție cu destinație specială „Fulger” a fost rănit la picior în urma unei împușcături accidentale produse miercuri în incinta instituției. Potrivit Poliției, glonțul tras involuntar de ofițerul de serviciu a ricoșat, iar victima a primit imediat îngrijiri medicale, viața și sănătatea acesteia nefiind în pericol.
Poliția anunță că incidentul s-a produs „cu puțin timp în urmă, în cadrul Brigăzii de poliție cu destinație specială «Fulger»”.
Conform informațiilor preliminare, „în circumstanțe care urmează a fi stabilite, ofițerul de serviciu al brigăzii a efectuat o împușcătură involuntară din arma din dotare, iar în urma unui ricoșeu a fost rănit în zona gambei un angajat al instituției”.
Persoanei rănite i-a fost acordat imediat ajutor medical, iar autoritățile precizează că a fost „exclus orice pericol pentru viață sau sănătate”.
Poliția menționează că angajatul a cărui armă a fost implicată în incident are o experiență îndelungată în sistem, având peste 20 de ani de activitate și experiență în mânuirea armelor de foc.
„Cazul este examinat prin prisma unei anchete, pentru stabilirea tuturor circumstanțelor”, precizează Poliția, menționând că, potrivit competențelor legale, a fost sesizată și Procuratura.
Amintim că, în ultima perioadă, în Armata Națională au avut loc câteva incidente soldate cu rănirea prin împușcare. Cel mai recent caz s-a produs în data de 16 iunie într-un centru de instruire din Bălți, când un militar a fost rănit în abdomen în urma *„încălcării regulilor de mânuire a armei” și anume a pistolului Glock 19.
În urma acestui incident, ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi, a menționat că nu este luată în calcul renunțarea la acest model de armă, deoarece Glock 19 este un pistol „performant, de ultimă generație, aflat în dotarea multor armate occidentale”.
„Vorbim despre un caz de încălcare a regulilor de mânuire a armei, un incident care s-a produs din cauza indisciplinei personale a unui militar prin contract și a mânuirii incorecte a armei”, a declarat Nosatîi după o ședință a Guvernului.
CITIȚI ȘI: