Justiție

Fost polițist, dat în urmărire: A fost condamnat la patru ani de închisoare pentru tortură

Un fost subofițer superior al Batalionului de Patrulare și Reacționare Operativă din cadrul Direcției de Poliție a municipiului Chișinău a fost condamnat la patru ani de închisoare pentru comiterea infracțiunii de tortură.

Potrivit Procuraturii municipiului Chișinău, cazul a avut loc în aprilie 2022, când inculpatul, împreună cu un alt polițist, au intervenit la un apel de urgență privind un conflict izbucnit într-un bloc locativ din capitală.

În timpul intervenției, polițistul a pulverizat nejustificat gaz lacrimogen asupra unui bărbat care manifesta un comportament agresiv, afectând-o totodată și pe soția acestuia, deși femeia nu prezenta niciun pericol.

Ulterior, bărbatul a fost încătușat și urcat forțat pe bancheta din spate a autospecialei de poliție, lovindu-se la cap în zona frunții. Acesta a fost lăsat o perioadă în interiorul vehiculului, cu geamurile și ușile închise, în timp ce sistemul de încălzire funcționa la capacitate maximă. Având mâinile încătușate, bărbatul a început să lovească geamul cu capul pentru a atrage atenția și a cere deschiderea automobilului.

În cadrul urmăririi penale și în fața instanței de judecată, fostul polițist s-a declarat nevinovat, susținând că a acționat în conformitate cu prevederile legale. Acesta nu s-a prezentat la pronunțarea sentinței și a fost dat în urmărire.

După reținere, în cazul în care sentința va fi menținută de instanțele superioare, fostul polițist urmează să-și execute pedeapsa într-un penitenciar de tip semiînchis. Totodată, acesta a fost privat de dreptul de a ocupa funcții publice pentru o perioadă de șase ani.

CITIȚI ȘI:

Elena Munteanu

Elena Munteanu

Autor

Citește mai mult