Corespondență Dan Alexe | Un „Euro virtual”: Parlamentul UE vrea o monedă digitală care să nu depindă de SUA, Visa sau Mastercard
Parlamentul European e pe cale de a aproba planul de creare a unui sistem de plăți menit să reducă dependența europenilor de platformele digitale americane, inclusiv de marile sisteme, devenite de mult mondiale, care sunt Visa sau Mastercard.

Băncile europene se opuneau inițial proiectului. Banca Centrală Europeană (BCE) l-a promovat, invocând imperative de suveranitate. Plățile online și electronice au devenit o armă cheie în marea bătălie geopolitică digitală. Ca în multe alte domenii, Europa caută și aici să devină mai puțin dependentă de SUA, ca să nu mai vorbim de China.
Până acum, faptul că 80% din arhitectura digitală a Europei depinde de -- sau tranzitează prin -- Statele Unite nu a preocupat atât de mult. Ultimul semnal de alarmă serios a fost un fapt divers cu dimensiuni internaționale juridico-politice: de un an încoace, francezul Nicolas Guillou, judecător la Curtea Penală Internațională, nu mai poate efectua plăți bancare prin Visa și Mastercard și nici nu poate folosi Visa în afara Franței. Asta după ce Curtea Penală a emis mandate de arestare împotriva prim-ministrului israelian Benjamin Netaniahu și a fostului său ministru al apărării, Yoav Gallant.
La fel ca alți judecători, Nicolas Guillou a fost astfel plasat sub sancțiuni de către secretarul de stat american Marco Rubio. Or, plățile Visa și Mastercard tranzitează prin servere din SUA. Deodată, asta se dovedește un handicap real, având în vedere că Mastercard și Visa gestionează două treimi din plățile cu cardul din Europa, precum și toate tranzacțiile transfrontaliere. Judecătorul nu poate pleca în vacanță decât cu bani lichizi.
Pedepsirea câtorva persoane se poate extinde cu ușurință la o țară întreagă. La începutul lunii iunie, Cuba a fost astfel exclusă din rețelele Visa și Mastercard, ca o consecință, încă o dată, a sancțiunilor americane. Asta înseamnă, desigur, o sufocare suplimentară a economiei.
Asemenea incidente diplomatice întăresc hotărârea europenilor de a recâștiga controlul asupra destinului lor monetar. Ce s-ar întâmpla dacă Washingtonul ar decide, așa cum a făcut-o pe 12 iunie pentru cele mai avansate modele de inteligență artificială, să restricționeze accesul la mijloacele de plată pe care le controlează? Așa încât, pe plan politic cel puțin, decizia a fost luată: trebuie creat un "euro digital" care să nu mai depindă de dolar și de capriciile administrației Trump, sau ale oricărei administrații SUA viitoare.
Președinta BCE, Christine Lagarde, care a fost audiată de Parlamentului European săptămâna aceasta, a subliniat că viitorul euro digital va completa, însă nu va înlocui, euro-ul în numerar.
„Bancnotele euro vor continua să circule atâta timp cât cetățenii europeni doresc să le utilizeze”, a clarificat ea.
„Euro digital nu le va înlocui. Absolut deloc”, a afirmat președinta BCE.
Această versiune a euro-ului digital destinată publicului larg va fi prezentată ca mijloc de plată, acceptată universal în întreaga zonă euro, în magazine, online sau între persoane fizice. O a doua versiune, mai tehnică, a euro-ului digital va fi accesibilă intermediarilor financiari, aceiași care au în prezent acces la moneda BCE. Era departe de a fi o concluzie previzibilă, după trei ani de dezbateri intense, băncile în special manifestând mari rezerve, chiar ostilitate, față de proiectul unei monedei digitale de retail europene.
Însă realegerea lui Donald Trump și, mai ales, sancțiunile americane împotriva judecătorului francez de la CPI, Nicolas Guillou, care l-au împiedicat să utilizeze un card Visa sau Mastercard, au risipit multe dintre ezitările europene.