Externe

La Washington au loc discuții între Liban și Israel

Cea de-a cincea sesiune de negocieri dintre Israel și Liban mediată de Statele Unite și programată inițial să se încheie pe 25 iunie, continuă vineri la Washington, a anunțat Departamentul de Stat american, citat de AFP.

„Discuțiile dintre Israel și Liban sunt încă în desfășurare, în timp ce noi continuăm să le facilităm. Cele două părți vor relua discuțiile la ora 09:00 (13:00 GMT) pentru a-și continua activitatea în vederea unui acord”, a declarat Departamentul de Stat.

Gruparea pro-iraniană Hezbollah a acuzat din nou joi Israelul de o încălcare flagrantă a armistițiului, după ce un atac cu dronă a făcut trei morți. Armata israeliană a afirmat că a ucis luptători ai formațiunii șiite.

Memorandumul de înțelegere iraniano-american, semnat pe 17 iunie, prevede încetarea ostilităților, inclusiv în Liban.

Iranul a impus ca această chestiune să fie inclusă în Memorandumul de înțelegere.

CITIȚI ȘI:

Rodica Mazur

Rodica Mazur

Autor

Citește mai mult