Locuitori din Volgograd, reținuți după ce au filmat urmările atacului cu rachete

În orașul Volgograd au fost reținuți mai mulți locuitori care au filmat și distribuit imagini cu urmările unui atac cu rachete. Presa locală a publicat înregistrări video din timpul audierilor și a relatat că autorii imaginilor ar putea risca „până la 20 de ani de închisoare”, în baza articolului privind înalta trădare.

Publicațiile V1.ru și Bloknot Volgograd au difuzat materiale similare despre reținerea martorilor. În imaginile publicate, trei locuitori ai regiunii povestesc că au filmat atacul cu telefoanele mobile și au trimis înregistrările cunoscuților sau le-au publicat pe Telegram, transmite publicația Ostorojno, novosti.
Unul dintre cei reținuți este un absolvent de liceu care a filmat rachetele și o dronă aflate în zbor, după care a publicat videoclipul pe canalul său de Telegram, urmărit de aproximativ 60 de persoane. Tânărul a declarat că a făcut acest lucru pentru prietenii săi, deoarece toată lumea discuta despre atac, și că nu știa că inclusiv canalele mici de Telegram sunt monitorizate în Ucraina. În timpul audierii, el a fost întrebat în repetate rânduri dacă cineva i-a cerut, contra cost, să filmeze atacul.
Alte două femei, potrivit publicațiilor, au filmat fumul și o rachetă aflată în zbor. Una dintre ele a trimis imaginile într-un grup de serviciu din aplicația de mesagerie Max, iar cealaltă le-a expediat rudelor și prietenelor. Toți trei au declarat că nu au conștientizat posibilele consecințe ale gestului lor și îi îndeamnă acum pe ceilalți să nu filmeze atacurile, activitatea sistemelor de apărare antiaeriană și efectele loviturilor.
„Am filmat momentul în care o rachetă zbura spre uzină. Am trimis imaginile rudelor apropiate și prietenelor. Nu mi-am dat seama că acest lucru ar putea avea consecințe negative și că videoclipul meu va apărea pe diverse canale ucrainene. Îmi cer sincer scuze și îi îndemn pe toți să nu filmeze, să nu fotografieze și să nu distribuie astfel de imagini pe rețelele sociale”, a declarat una dintre persoanele reținute.
Canalul de Telegram al publicației V1.ru a scris că locuitorii din Volgograd ar putea fi pedepsiți „inclusiv cu o condamnare la închisoare de lungă durată”, în baza articolului privind trădarea de stat. La rândul său, Bloknot Volgograd a menționat că tânărul absolvent „riscă până la 20 de ani de închisoare” pentru distribuirea unor imagini care ar fi putut ajuta Forțele Armate ale Ucrainei să stabilească amplasarea sistemelor rusești de apărare antiaeriană. Totuși, din informațiile publicate nu reiese că împotriva celor reținuți au fost deschise dosare penale.
În regiunea Volgograd este interzis, din anul 2025, să fie filmate și publicate imagini cu utilizarea dronelor, activitatea sistemelor de apărare antiaeriană și a celor de război electronic, precum și cu locurile unde cad dronele. Pentru încălcarea acestor restricții este prevăzută răspundere administrativă: amenzile pentru persoane fizice variază între 3.000 și 5.000 de ruble, iar pentru persoanele juridice între 300.000 și un milion de ruble.
La 27 iunie, o uzină din Volgograd a fost atacată cu rachete. În urma bombardamentului, o persoană a murit, iar alte 11 au fost rănite.
CITIȚI ȘI: